Het Van den Heuvel orgel in de Oude Kerk, Katwijk aan Zee Up



Oude Kerk, Katwijk aan Zee



De Kerk
De aan de Boulevard te Katwijk aan Zee gelegen Andreas- of Oude Kerk was in gebruik tot het eind van de vorige eeuw. Omdat de kerk te klein begon te werd besloot men een grote nieuwe kerk te laten bouwen. Toen de "Nieuwe Kerk" met 1800 zitplaatsen in 1897 gereed was, verkocht men de 'Oude Kerk' aan een visfabriek.
Deze maakte tot het begin van de twintiger jaren gebruik van de kerk om vis te zouten en netten te repareren. De Nieuwe Kerk begon echter opnieuw te klein te worden en de Hervormde gemeente besloot de Oude Kerk opnieuw aan te kopen, te restaureren en uit te breiden met zijbeuken.
Het Orgel
Front In 1991 drie orgelbouwers werden uitgenodigd om de kerk te adviseren over het oude Standaart (1923, 22IIP) welk in zeer slechte conditie was. Alle drie de orgelbouwers adviseerde om niet veel geld te spenderen aan dit elektro-pneumatische orgel. Een commissie werd gevormd rond adviseur Jaap van Rijn, organist van het grote orgel in de Nieuwe Kerk.

Terwijl de kerk werd gerestaureerd en vergroot maakte deze commissie een plan met twee belangrijke punten:
  • De bestaande eiken kas moet worden hergebruikt en zonodig vergroot in stijl.
  • De dispositie vermelde tevens een gedetailleerde beschrijving van het orgel zoals het zou moeten worden gebouwd. De orgelbouwers waren niet toegestaan het plan te wijzigen. Dit werd gedaan om een eerlijk vergelijk te kunnen maken tussen de verschillende orgelbouwers.
Om een mechanisch orgel te bouwen in de bestaande ruimte was geen eenvoudige klus, daar de kas in tweeën is gedeeld door de dakconstructie. De "vrijstaande" speeltafel zou in het midden moeten komen. Gebruik van een stalen frame was nodig om dat de bestaande kas nog de vloer grote punt belastingen kan dragen.

Het plan, opgetekend door de commissie, werd naar vijf verschillende orgelbouwers gezonden. Uiteindelijk werd het contract toevertrouwd aan Van den Heuvel in Mei 1992. Het orgel werd ingebruik genomen op 23 november 1995.
Enige details
De complete dispositie.

Interne layout
Front Gezien de architectuur van de kerk en orgelkas moest het instrument een speciale technische opbouw krijgen. Het orgel werd als het ware in twee gedeelten gesplitst: de C- en de Cis kant. De speeltafel is in het midden gesitueerd waarbij de organist "in de kerk" kijkt. Links en rechts naast de speeltafel bevinden zich de windladen van het Hoofwerk alsmede de vouwbalgen van dit werk. Daarnaast (dus uiterst links en rechts) de bevinden zich de windladen en de windvoorziening van het pedaal. Boven het Hoofdwerk bevindt zich het pijpwerk van het Zwelwerk dat in een uiterst effectieve zwelkast geplaatst is.
De ventilator alsmede de windvoorziening van het zwelwerk bevinden zich boven dit werk in een ruimte die in verbinding staat met de kerkruimte.

© 9 October 1998

Instrumenten | Oude Kerk, Katwijk aan Zee